środa, 16 grudnia 2020

Książki dla dzieci o szacunku

Udostępnij ten wpis:
Dziś przyszły książki na nagrody dla dzieci. Udało mi się jeszcze przed pandemią zorganizować konkurs promujący postawę otwartości i szacunku. Dzieciaki przygotowały fantastyczne prace plastyczne! Robię już czwartą jego edycję i zawsze jestem pod wrażeniem wrażliwości dzieciaków. Przychodzą też eseje.
Dojrzałe, mądre pełne empatii.
Co roku spędzam trochę czasu by wybrać dla dzieci mądre książki. Takie, które nie umacniają stereotypów, a pokazują, że różnorodność jest bogactwem.
Mam jakąś traumę z dzieciństwa. Dostawałam książki, które mnie w ogóle nie interesowały. Kupowane hurtowo bez refleksji, kto się czym interesuje.

Jarałam się gdy je zamawiałam ale gdy dziś przyszły wąchałam i oglądałam z każdej strony:)
Mój numer jeden to Wszyscy się liczą. Fantastyczna książka pokazująca, że  różnorodność to wartość. Mówi o tym, że każdy z nas jest ważny, niezależnie od tego co czujemy i w jakiej sytuacji jesteśmy. Książka mnie oczarowała. Tak sobie myślę, że jest raczej dla starszych dzieci. Maluchy mogą nie zrozumieć kontekstu. Dla mnie 9+ choć mogę się mylić;)

Kolejną mądrą książką jest Rasizm i Nietolerancja NIE. Książka opowiada o różnicach ale i podobieństwach. O tym, że każdy z nas jest inny i zasługuje na szacunek. Różnorodność to możliwość poznania innych kultur z całym ich bogactwem. Otwartość i ciekawość pomaga obalać stereotypy. Mówi czym jest rasizm i do czego prowadzi. 
Różowe środy albo podróż z ciotką Huldą to książka opowiadająca o przyjaźni dziewczynki 
z upośledzoną ciotką. Ich więź jest tak wielka, że gdy matka dziewczynki decyduje o umieszczeniu ciotki w zakładzie, postanawiają uciec.8+Kolejna książka I Ty możesz zmienić świat przedstawia 42 inspirujące historie o niezwykłych  dzieciach. Niezależnie od tego kim jesteś i w jakich warunkach się wychowujesz możesz zmieniać świat na lepsze! Najważniejsza jest odwaga i chęć zmiany! Dzieci myślą ,że nic nie mogą i że nic od niech nie zależy. Ta książka pokazuje, że jest inaczej!9+
9_Która to Malala? Historia najmłodszej noblistki. Dostała nagrodę nobla mając 17 lat!
Malala prowadzi bloga, gdzie pisze o ty, że nie zgadza się z zakazem edukacji dla dziewczyn.
Za swój bunt i sprzeciw wobec talibów ponosi wysoką cenę. Polecam! Raczej dla starszych dzieci 9+ 
Chłopiec z Lampedusy. Historia chłopca, uciekiniera z Erytrei, który dotarł na Lampedusę w poszukiwaniu bezpiecznej przystani. Często czytam dzieciakom tę historię. Cisza jak makiem zasiał:)
8+
Ludzie. Książka również opowiada o różnorodności kultur, ras i religii. Autor zabiera nas w podróż dookoła świata i pokazuje jak pięknie się różnimy.

2 komentarze:

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz.Na każdy postaram się odpowiedzieć.
Pozdrawiam odwiedzających:):)

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia